CLEVELAND

MUSTANGS

AAU NATIONAL & JUNIOR OLYMPICS

QUALIFIERS

AAU NATIONAL & JUNIOR OLYMPICS

QUALIFIERS

2014

 

100 meters 

 

Sub-Bantam 15.13 Christian Anderson *

Sub-Bantam 15.69 Deronte Fullerton

Sub-Midget 13.43 Evan Crayton

Youth  11.72 Tre'Ron Fullerton

Youth 12.32 Bradford Eason

Intermediate 11.58 Kendall Anderson

Intermediate 11.51 Demerius Goodwin *

Intermediate 11.51 Bryan West *

 

200 Meters

 

Sub-Bantam 30.34 Christian Anderson

Sub-Midget 27.65 Evan Crayton

Youth  23.52 Tre'Ron Fullerton

Youth 24.12 Bradford Eason

Intermediate 23.31 Kendall Anderson

Intermediate 22.41 Kelvin Spates *

Intermediate 23.18 Bryan West

 

400 Meters

 

Sub-Midget 1:10.38 Evan Crayton 

Youth 59.54 Bradford Eason

Intermediate 55.96 Marcellus Byrd

 

800 Meters

 

Primary 2:57.25 Jimmie Bryant *

Sub-Midget 2:40.74 Emmett Myers

Sub-Midget 2:42.59 Isaac Williamson

Intermediate 2:14.13 Marcellus Byrd

 

1500 Meters

 

Sub-Midget 5:22.66 Isaac Williamson

 

Long Jump

 

Sub-Midget 13-05.00 Jayden Elder

 

Shot-put

 

Sub-Bantam 16-11.50 Deronte Fullerton 

Sub-Youth 25-02.00 Dontrell Nowling

Intermediate 33-04.00 Clayton Eason II

 

Discus

 

 Sub-Youth 80-09 Dontrell Nowling

Intermediate 95-09 Clayton Eason II

 

Javelin

 

Sub-Youth 72-04 Dontrell Nowling *

Intermediate 80-01 Clayton Eason II

 

4x100 Relay

 

Intermediate 44.16 *

Anthony Cook, Bryan West, Demerius Goodwin, Kelvin Spates, Kendall Anderson, Marcellus Byrd

 

4x400

 

Midget 4:45.78 *

:Dae'Sean Evans, Emmett Myers, Isaac Williamson, Jayden Elder

Intermediate 3:39.21 *

Anthony Cook, Bryan West, Demerius Goodwin, Kelvin Spates, Kendall Anderson, Marcellus Byrd

 

2013

 

100 Meters

 

Primary  15.28 Christian Anderson *

Bantam 14.14  Evan Crayton

  Sub-Bantam 15.15 Malik Walker

Sub-Youth 12.23 Bradford Eason

Sub-Youth 12.41 Tre'Ron Fullerton

Intermediate 11.93 Kendall Anderson

 

200 Meters

 

Primary  32.13 Christian Anderson *

Sub-Bantam 30.22 Malik Walker

Bantam 28.03 Evan Crayton *

Sub-Youth 24.55 Bradford Eason

Sub-Youth 24.78 Tre'Ron Fullerton

 Youth 23.93 Bryan West

Intermediate 23.09 Kelvin Spates

 

400 Meters

 

 Bantam 1:06.56 Evan Crayton *

Sub-Youth 1:01.97 Richard White

Youth 56.38 Anthony Cook

Intermediate 53.73 Kelvin Spates *

 

800 Meters

 

 Bantam 2:57.04 Emmett Myers

 

Long Jump

 

Youth 18-07.00 Anthony Cook *

 

Shot-put

 

 Primary 17-02.00 Deronte Fullerton * 

Midget 27-11.00 Dontrell Nowling

Intermediate 28-10.50 Clayton Eason II

 

Discus

 

Midget 70-00 Dontrell Nowling

Intermediate 70-00 Giovanni Block

 

Javelin

 

Midget 71-01 Dontrell Nowling *

 

4x100

 

Boys Youth 48.21

Bradford Eason, Tre'Ron Fullerton, Richard White, Anthony Cook, Dwayne Sheron, Brian West

Boys Intermediate 45.23  *

Kendall Anderson, William Davis-Hereford, Deandre Houston, Deontae Houston, Kelvin Spates

 

4x400

 

 Boys  Bantam 5:17.26 *

 Malik Walker   Jayden Elder   Emmett Myers   Isaac Williamson

Boys Youth 4:06.44 *

Bradford Eason, Tre'Ron Fullerton, Richard White, Anthony Cook, Dwayne Sheron, Brian West

Boys Intermediate 3:54.45 *

Kendall Anderson, William Davis-Hereford, Deandre Houston, Deontae Houston, Kelvin Spates

 

2012

 

100 Meters

 

Primary 16.20 Malik Walker

 Sub-Bantam 14.79 Evan Crayton

Sub-Bantam 15.98 Isaac Williamson

Midget 13.06 Tre'ron Fullerton *

Sub-Youth 12.85 Charles Hartson

Sub-Youth 12.86 Dwayne Sheron

Youth 12.13 Kendall Anderson *

 Youth 12.95 Kelvin Spates

 

200 Meters

 

Sub-Bantam 29.81 Evan Crayton *

 Midget 27.57 Richard White

 Midget 26.09 Bradford Eason *

 Midget 26.24 Tre'Ron Fullerton

Sub-Youth 24.60 Demerius Goodwin

 Sub-Youth 25.90 Dwayne Sheron

Youth 24.84 Kendall Anderson

 Youth 25.43 Kelvin Spates

 

400 Meters

 

Primary 1:21.49 Malik Walker

 Sub-Bantam 1:09.47 Evan Crayton *

Midget 1:00.12 Bradford Eason

 Midget 1:04.81 Howard Monroe

 Midget 1:04.54 Richard White

 Sub-Youth 55.84 Demerius Goodwin *

Sub-Youth 56.78 Charles Hartson

 

800 Meters

 

Primary 3:41.10 Braylin Sullivan

Primary 3:27.03 Brian Sullivan

Midget 2:36.55 Howard Monroe

Sub-Youth 2:32.47 Melvin Jackson

Intermediate 2:10.11 Christopher Lampkins

 

Long Jump

 

Intermediate 18-02.00 Christopher Lampkins

 

Shot-put

 

  Primary 12-07.00 Deronte Fullerton

Sub-Midget 23-08.00 Dontrell Nowling

 

Discus

 

Sub-Midget 55-03 Dontrell Nowling

 

4x100 Relay

 

Boys  Primary 1:09.72  * 

Christian Anderson, Deronte Fullerton, Braylin Sullivan, Brian Sullivan, Malik Walker

Boys Bantam 1:07.39  

Isaac Williamson   Demetrion Bell   Isaiah Priester   Grady Zeigler   

Boys  Midget 50.71 *    

Bradford Eason   Tre'Ron Fullerton   Howard Monroe   Richard White  

 Boys Youth 48.02  

Demerius Goodwin, Charles Hartson, Dwayne Sheron, Bryan West, Kendall Anderson, Kelvin Spates 

 

4x400 Relay

 

Boys  Bantam 5:51.93  

Isaac Williamson   Demetrion Bell   Isaiah Priester   Grady Zeigler 

Boys Youth A 4:00.52 * 

Demerius Goodwin   Charles Hartson   Dwayne Sheron   Bryan West

Boys Youth B 4:02.02

Sylvester Harris  Charles Hartson  Elliot Gates      Aarron Pope  Jushawn Small

 

2011

 

100 Meters

 

Primary 14.89   Evan Crayton *

Intermediate 11.46   Falonte Jackson

  Young 11.36 Terrence Brown

 

200 Meters

 

Primary 31.25   Evan Crayton * 

 Sub-Midget 28.57   Richard White

Midget 25.99   Demarius Goodwin

Intermediate 200m dash 23.01   Jacquez Riggs

 

400 Meters

 

Primary 1:14.27   Evan Crayton *

 Midget 58.78   Demarius Goodwin

 Youth 55.63 Brandon Brown

Intermediate 50.05   Jacquez Riggs *

 

1500 Meters

 

Intermediate 4:40.01   Adam Lett

 

1500 Meters Race Walk

 

 Bantam 14:41.09 Jaylen Thomas *

 

Shot-put

 

 Bantam Dontrell Nowling

 

4x100 Relay

 

Boys  Midget 54.91  

Howard Monroe   Richard White   Melvin Jackson   Chase Smitherman 

Boys  Intermediate 44.95  

Falonte Jackson, Adam Lett, Aaron Putman, Jacquez Riggs, Erik Simpson

 

4x400 Relay

 

 Boys * Midget 4:21.32 *  

Howard Monroe, Richard White, Demarius Goodwin, Melvin Jackson, Chase Smitherman

 Boys Intermediate 3:29.01 *

Falonte Jackson, Adam Lett, Aaron Putman, Jacquez Riggs, Erik Simpson

 

2010

 

100 Meters

 

Bantam  14.51  Tre'Ron Fullerton

Bantam 14.64 Richard White 

Midget 13.36 Jushawn Small

Midget 12.94 Tyquan Vickers *

 

200 Meters

 

Bantam 29.70 Richard White *

Midget 27.39 Treshon Walker-Smith

 

 

800 Meters

 

 Sub-Midget 2:57.39 Keandre Graves

Sub-Youth 2:54.87 Desmyn Young

 

1500 Meters

 

 Sub-Midget 6:11.78 Keandre Graves

Sub-Youth 5:29.00 Desmyn Young

 

1500 Meters Race Walk

 

Sub-Bantam 13:44.91 Jaylen Thomas *

 

Long Jump

 

Sub-Youth 14-09.00 Brandon Brown

 

High Jump

 

Midget 4-04.00 Aaron Pope *

 

Shot-put

 

 Sub-Bantam18-03.00 Dontrell Nowling

 Midget 33-11.50 Treshon Walker-Smith

 

4x100 Relay

 

 Boys Bantam 56.46 *

Dontrell Nowling, David Clark,  Tre'Ron Fullerton, Howard Monroe, Richard White

 Boys Midget 53.40

Melvin Jackson, Bryan West, Elliot Gates, Jushawn Small, Tyquan Vickers, Treshon Walker-Smith

 Boys Youth  54.56

Brandon Brown, Will Davis-Hereford, Desmyn Young, Deonte Wells

 

4x400 Relay

 

 Boys Bantam 5:29.99

Dontrell Nowling, David Clark,  Tre'Ron Fullerton, Howard Monroe

Boys Midget 5:15.88

Keandre Graves, Melvin Jackson, Bryan West, Elliot Gates, Jushawn Small, Tyquan Vickers

 Boys  Youth 4:30.19

Brandon Brown, Will Davis-Hereford, Desmyn Young, Deonte Wells

Boys  Intermediate 3:54.81 *

Falonte Jackson, Robert Jackson, Duronte Nowling, Rayshawn Roberts

 

2009

 

100 Meters

 

Sub-Bantam  15.05  Tre'Ron Fullerton

Sub-Bantam 15.33 Richard White 

 

200 Meters

 

Sub-Bantam  31.10 Richard White

 

80 Meter Hurdles

 

Sub-Midget 18.09 Robert Thomas

 

Long Jump

 

Midget 15-05.00 Robert Drake

 

Shot-put

 

Primary 17-00.00 Dontrell Nowling

 

4x100 Relay

 

 Boys  Primary 1:06.38 

Damar Hall, Dontrell Nowling, Jahmear Wakeel, Jaivyon Wakeel

 Boys Bantam 58.42

 Tre'Ron Fullerton, Howard Monroe, Richard White, Melvin Jackson, Bryan West 

Boys Midget 56.36

Elliot Gates, Aaron Pope, Jushaun Smalls, Brandon Brown

Boys Youth 48.65

Omar Dhyll, Falonte Jackson, Robert Jackson, Eric Simpson

 

4x400 Relay

 

Boys  Bantam 5:43.48

 Tre'Ron Fullerton, Howard Monroe, Melvin Jackson, Bryan West

Boys  Midget  4:25.39

Elliot Gates, Aaron Pope, Jushaun Smalls, Brandon Brown

Boys  Youth 4:08.19

Omar Dhyll, Falonte Jackson, Robert Jackson, Eric Simpson

2014

 

100 Meter

 

Bantam 14.79 Alexis Cain

Bantam 14.99 Dae'Niyah Evans

Midget 13.07 Cyncere Cunningham *

Youth13.07 Shaundrea' Harris

 

200 Meters

 

Primary 33.02 Jordyn Brand

Bantam 29.96 Alexis Cain

Midget 26.42 Cyncere Cunningham *

Youth 26.19 Shaundrea' Harris

 

400 Meters

 

Primary 1:22.98 Jordyn Brand

Bantam 1:17.93 Khalea Avery

Bantam 1:13.22 Reauna Walker *

Midget 1:07.08 Cyncere Cunningham

Youth 1:04.69 Shaundrea' Harris *

 

800 Meters

 

Sub-Bantam Ryanne Abernathy

Bantam 3:00.87 Khalea Avery

Bantam 2:48.61 Reauna Walker

 

100m Hurdles

 

Intermediate 20.55 Tyanna Clark

Intermediate 20.92 Chazzlyn Jackson

 

400m Hurdles

 

Intermediate 1:17.87 Tyanna Clark

 

Shot-put

 

Youth 31-07.00 Unique Cunningham

Intermediate 20.92 Chazzlyn Jackson

 

Discus

 

Youth 68-11 Unique Cunningham

 

Javelin

 

Youth 66-11 Unique Cunningham *

 

4x100 Relay

 

Primary 1:12.62 *

Amira Kilpatrick, Ivory Miller, Jordyn Brand, Rhanya Fullerton

 

4x400 Relay

 

Bantam 5:01.36 *

Alexis Cain, Dae'Niyah Evans, Khalea Avery, Reauna Walker, Ryanne Abernathy

 

2013

 

100 Meter

 

Sub-Bantam 15.86 Alexis Cain *

Sub-Midget 13.58 Cyncere Cunningham *

Sub-Youth 13.34 Shaundrea' Harris

Intermediate 13.07 Crenshawna Thomas

 

200 Meters

 

Sub-Bantam  31.87 Alexis Cain *

Sub-Midget 27.70 Cyncere Cunningham *

Sub-Youth 27.06 Shaundrea' Harris

 

400 Meters

 

Primary 1:28.12 Jordyn Brand

Sub-Bantam 1:15.53 Alexis Cain *

Sub-Bantam 1:21.55 Khalea Avery

Sub-Midget 1:04.29 Cyncere Cunningham *

Sub-Youth 1:04.03 Shaundrea' Harris *

Intermediate 1:08.59 Miya Williams

 

100m Hurdles - 33"

 

Intermediate 18.53 Miya Williams

 

2012

 

100 Meters

 

Youth 13.43  Brittni Mason

Intermediate 13.02  Crenshawna Thomas

Youth 13.76   Curry Cox

Midget 13.33  Shaundrea' Harris  *

Bantam 15.27  Arianah Whittsette

 

200 Meters

 

Youth 27.02  Brittni Mason

Youth 28.35   Curry Cox

Midget 27.30  Shaundrea' Harris *

Young 26.33 Jasmine Lett

 

400 Meters

 

Youth 1:08.16  Tyanna Clark

 

800 Meters

 

Sub-Youth 3:21.43 Lauryn Hamilton

 

80m Hurdles - 30"

 

Midget 18.61  Iyonna Anthony

 

100m Hurdles

 

Young 16.70 Jasmine Lett *

 

1500m Racewalk

 

 Midget 11:13.52 Cornisha Adams

 

High Jump

 

Youth 4-04.00  Curry Cox *

 

Shot-put

 

 Midget 17-06.50 Cornisha Adams

 

Discus

 

 Midget 35-10 Cornisha Adams

 

4x100 Relay

 

Midget 54.14

   Iyonna Anthony   Shaundrea' Harris   Ashli Pratt   Jaylen Young

 

2011

 

100 Meters

 

 

Sub-Youth 13.41 Brittni Mason

Youth 13.28 Crenshawna Thomas

 

 

200 Meters

 

 

Sub-Midget 29.34 Shaundrea Harris

Young 25.94 Jasmine Lett

 

 

80 Meter Hurdles

 

 

Sub-Midget 20.27 Iyonna Anthony

 

 

100 Meter Hurdles

 

 

Young  15.94 Jasmine Lett *

 

 

3000m Racewalk

 

Youth 23:13.03 Jasmine Bailey

 Intermediate 30:25.12 Dejanee Berry

 

High Jump

 

Youth 4-00.00  Curry Cox *

 

 

Shot-put

 

 

 Young discus throw 58-10 Raven Lampkin

 

 

Discus

 

 

Young shot put 29-00.00 Raven Lampkin

 

4x100 Relay

 

Midget 56.83

   Iyonna Anthony   Shaundrea' Harris   Ashli Pratt   Jaylen Young

Youth 51.84

Curry Cox, Brittni Mason, Riann White, Davya Hill, Crenshawna Thomas

 

2010

 

100 Meters

 

Bantam  14.70 Shaundrea Harris

Midget 13.21 Brittni Mason

 

200 Meters

 

Midget 27.62 Brittni Mason

 

400 Meters

 

Midget 1:04.96 Brittni Mason

 

100 Meter Hurdles

 

Youth  18.56 Marisha Huguley

 

1500m Racewalk

 

Sub-Bantam 16:13.85 Tyjana Williams

Sub-Midget 10:37.76 Janae Thomas *

 

High Jump

 

Sub-Youth 3-06.00  Curry Cox *

 

Shot-put

 

 Sub-Bantam 13-04.50 Tyjana Williams

Sub-Midget 17-04.50 Autumn Conner

 

4x100 Relay

 

Bantam 59.07 *

  Iyonna Anthony, Shundrea Harris, Cayla Jeff, Ashli Pratt, Jalyn Young

 

2009

 

100 Meters

 

Sub-Midget 13.56  Brittni Mason

 

200 Meters

 

Sub-Bantam 30.95Shaundrea' Harris

Sub-Midget 13.56  Brittni Mason

  

1500 Meter Racewalk

 

 

   Sub-Midget 10:28.40 Jaeleh Simms

 

 

Long Jump

 

 

 Young 15-06.50 Jocelyn Abron

 

 

4x100 Relay

 

 

Midget 53.23

  Brittni Mason, Jaeleh Simms, Maelyn Bacchus, Jermanie Brown, Creshuana Thomas

 

 

4x400 Relay

 

 

Youth 4:56.01

Dekari Eatmon, Reagina Hill, Latrice Hogan, Jamilah Avery, Gabrielle Knight, Jasmyne Wakeel

 

* Denotes Regional Champion

Cleveland Mustangs Track & Field Club

It's not where you come from but It's where you are going

  • Facebook Round
  • Instagram Basic Black

© 2015 Cleveland Mustangs